STMicroelectronics STGW20V60F
Part No.:
STGW20V60F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW20V60F.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 167W TO247
Product Status:
Active
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 15V, 20A
Power - Max:
167 W
Switching Energy:
200µJ (on), 130µJ (off)
Gate Charge:
116 nC
Td (on/off) @ 25°C:
38ns/149ns
Test Condition:
400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order STGW20V60F on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW20V60F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW20V60F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGW20V60F.
7.How to contact us to get technical supports, such as STGW20V60F pin diagram, STGW20V60F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STGW20V60F
Part Number STGW20V60F
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 20A
Power - Max 167 W
Switching Energy 200µJ (on), 130µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 116 nC
Td (on/off) @ 25°C 38ns/149ns
Test Condition 400V, 20A, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)