STMicroelectronics STGW35HF60W
Part No.:
STGW35HF60W
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW35HF60W.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 200W TO247
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 20A
Power - Max:
200 W
Switching Energy:
290µJ (on), 185µJ (off)
Gate Charge:
140 nC
Td (on/off) @ 25°C:
30ns/175ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order STGW35HF60W on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW35HF60W price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW35HF60W?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGW35HF60W.
Image STGW35HF60W STGW35HF60WD STGW35HF60WDI
Part Number STGW35HF60W STGW35HF60WD STGW35HF60WDI
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-3 TO-247-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
IGBT Type - - -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A 60 A 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A 150 A 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A 2.5V @ 15V, 20A
Power - Max 200 W 200 W 200 W
Switching Energy 290µJ (on), 185µJ (off) 290µJ (on), 185µJ (off) 185µJ (off)
Input Type Standard Standard Standard
Gate Charge 140 nC 140 nC 140 nC
Td (on/off) @ 25°C 30ns/175ns 30ns/175ns 30ns/175ns
Test Condition 400V, 20A, 10Ohm, 15V 400V, 20A, 10Ohm, 15V 390V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) - 50 ns 85 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)