STMicroelectronics STGW40NC60V
Part No.:
STGW40NC60V
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW40NC60V.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 260W TO247
Series:
PowerMESH™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 40A
Power - Max:
260 W
Switching Energy:
330µJ (on), 720µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
214 nC
Td (on/off) @ 25°C:
43ns/140ns
Test Condition:
390V, 40A, 3.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STGW40NC60V on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW40NC60V price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW40NC60V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGW40NC60V.
Image STGW40NC60V
Part Number STGW40NC60V
Manufacturer STMicroelectronics
Series PowerMESH™
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 40A
Power - Max 260 W
Switching Energy 330µJ (on), 720µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 214 nC
Td (on/off) @ 25°C 43ns/140ns
Test Condition 390V, 40A, 3.3Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)