STMicroelectronics STGW75H65DFB2-4
Part No.:
STGW75H65DFB2-4
Package:
TO-247-4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW75H65DFB2-4.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 7
Series:
HB2
Package/Case:
TO-247-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
115 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 75A
Power - Max:
357 W
Switching Energy:
992µJ (on), 766µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
207 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/121ns
Test Condition:
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
88 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STGW75H65DFB2-4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW75H65DFB2-4 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW75H65DFB2-4?
Image STGW75H65DFB2-4
Part Number STGW75H65DFB2-4
Manufacturer STMicroelectronics
Series HB2
Package/Case TO-247-4
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 115 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 75A
Power - Max 357 W
Switching Energy 992µJ (on), 766µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 207 nC
Td (on/off) @ 25°C 22ns/121ns
Test Condition 400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 88 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)