STMicroelectronics STGW80H65FB
Part No.:
STGW80H65FB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGW80H65FB.pdf
Description:
IGBT 650V 120A 469W TO-247
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
120 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 80A
Power - Max:
469 W
Switching Energy:
2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Gate Charge:
414 nC
Td (on/off) @ 25°C:
84ns/280ns
Test Condition:
400V, 80A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order STGW80H65FB on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGW80H65FB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGW80H65FB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGW80H65FB.
Image STGW80H65FB STGW80H65FB-4
Part Number STGW80H65FB STGW80H65FB-4
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-247-3 TO-247-4
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
IGBT Type Trench Field Stop Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 120 A 120 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 240 A 240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 80A 2V @ 15V, 80A
Power - Max 469 W 469 W
Switching Energy 2.1mJ (on), 1.5mJ (off) 2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Input Type Standard Standard
Gate Charge 414 nC 414 nC
Td (on/off) @ 25°C 84ns/280ns 84ns/280ns
Test Condition 400V, 80A, 10Ohm, 15V 400V, 80A, 10Ohm, 15V
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)