STMicroelectronics STGWA25S120DF3
Part No.:
STGWA25S120DF3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGWA25S120DF3.pdf
Description:
IGBT 1200V 25A TO247-3L
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 25A
Power - Max:
375 W
Switching Energy:
830µJ (on), 2.37mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
80 nC
Td (on/off) @ 25°C:
31ns/147ns
Test Condition:
600V, 25A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
265 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order STGWA25S120DF3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGWA25S120DF3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWA25S120DF3?
Image STGWA25S120DF3
Part Number STGWA25S120DF3
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 50 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 25A
Power - Max 375 W
Switching Energy 830µJ (on), 2.37mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 80 nC
Td (on/off) @ 25°C 31ns/147ns
Test Condition 600V, 25A, 15Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 265 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)