STMicroelectronics STGWA30M65DF2AG
Part No.:
STGWA30M65DF2AG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGWA30M65DF2AG.pdf
Description:
AUTOMOTIVE-GRADE TRENCH GATE FIE
Series:
M
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
87 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 30A
Power - Max:
441 W
Switching Energy:
756µJ (on), 1.057mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
81.6 nC
Td (on/off) @ 25°C:
21.6ns/138ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
151 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247 Long Leads
1. How to order STGWA30M65DF2AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGWA30M65DF2AG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWA30M65DF2AG?
Image STGWA30M65DF2AG
Part Number STGWA30M65DF2AG
Manufacturer STMicroelectronics
Series M
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 87 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 30A
Power - Max 441 W
Switching Energy 756µJ (on), 1.057mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 81.6 nC
Td (on/off) @ 25°C 21.6ns/138ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 151 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)