STMicroelectronics STGWA50IH65DF
Part No.:
STGWA50IH65DF
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGWA50IH65DF.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT 650
Series:
IH
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 50A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
284µJ (off)
Gate Charge:
158 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/260ns
Test Condition:
400V, 50A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247 Long Leads
1. How to order STGWA50IH65DF on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGWA50IH65DF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWA50IH65DF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STGWA50IH65DF.
Image STGWA50IH65DF
Part Number STGWA50IH65DF
Manufacturer STMicroelectronics
Series IH
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 50A
Power - Max 300 W
Switching Energy 284µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 158 nC
Td (on/off) @ 25°C -/260ns
Test Condition 400V, 50A, 22Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)