STMicroelectronics STGWA75H65DFB2
Part No.:
STGWA75H65DFB2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGWA75H65DFB2.pdf
Description:
TRENCH GATE FIELD-STOP, 650 V, 7
Series:
HB2
Product Status:
Active
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
115 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 75A
Power - Max:
357 W
Switching Energy:
1.428mJ (on), 1.05mJ (off)
Gate Charge:
207 nC
Td (on/off) @ 25°C:
28ns/100ns
Test Condition:
400V, 75A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
88 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-247 Long Leads
1. How to order STGWA75H65DFB2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGWA75H65DFB2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWA75H65DFB2?
Image STGWA75H65DFB2
Part Number STGWA75H65DFB2
Manufacturer STMicroelectronics
Series HB2
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 115 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 225 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 75A
Power - Max 357 W
Switching Energy 1.428mJ (on), 1.05mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 207 nC
Td (on/off) @ 25°C 28ns/100ns
Test Condition 400V, 75A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 88 ns
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)