STMicroelectronics STGWT40H60DLFB
Part No.:
STGWT40H60DLFB
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTGWT40H60DLFB.pdf
Description:
IGBT 600V 80A 283W TO3P-3L
Shipping
Inventory:154
Package/Case:
TO-3P-3, SC-65-3
Product Status:
Obsolete
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 40A
Power - Max:
283 W
Switching Energy:
363µJ (off)
Gate Charge:
210 nC
Td (on/off) @ 25°C:
-/142ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-3P
1. How to order STGWT40H60DLFB on DeepFinds Electronics?
3. Are the STGWT40H60DLFB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STGWT40H60DLFB?
Image STGWT40H60DLFB
Part Number STGWT40H60DLFB
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-3P-3, SC-65-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
Power - Max 283 W
Switching Energy 363µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 210 nC
Td (on/off) @ 25°C -/142ns
Test Condition 400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)