STMicroelectronics STH80N10F7-2
Part No.:
STH80N10F7-2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTH80N10F7-2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 80A H2PAK-2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3100 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
110W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
H2PAK-2
1. How to order STH80N10F7-2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STH80N10F7-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STH80N10F7-2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STH80N10F7-2.
Image STH80N10F7-2
Part Number STH80N10F7-2
Manufacturer STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3100 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 110W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)