STMicroelectronics STL10N60M2
Part No.:
STL10N60M2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Description:
MOSFET N-CH 600V 5.5A PWRFLAT56
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™ II Plus
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
660mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
400 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
48W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (5x6) HV
1. How to order STL10N60M2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STL10N60M2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STL10N60M2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STL10N60M2.
7.How to contact us to get technical supports, such as STL10N60M2 pin diagram, STL10N60M2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STL10N60M2
Part Number STL10N60M2
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II Plus
Package/Case 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 660mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 400 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)