STMicroelectronics STL12N10F7
Part No.:
STL12N10F7
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTL12N10F7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 44A POWERFLAT
Series:
STripFET™ F7
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
13.3mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
30 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1820 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
52W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (3.3x3.3)
1. How to order STL12N10F7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STL12N10F7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STL12N10F7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STL12N10F7.
7.How to contact us to get technical supports, such as STL12N10F7 pin diagram, STL12N10F7 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STL12N10F7
Part Number STL12N10F7
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ F7
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.3mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1820 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 52W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)