STMicroelectronics STL160NS3LLH7
Part No.:
STL160NS3LLH7
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTL160NS3LLH7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 160A POWERFLAT
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VII
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.1mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
20 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3245 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
84W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (5x6)
1. How to order STL160NS3LLH7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STL160NS3LLH7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STL160NS3LLH7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STL160NS3LLH7.
Image STL160NS3LLH7
Part Number STL160NS3LLH7
Manufacturer STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3245 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 84W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)