STMicroelectronics STL35N6F3
Part No.:
STL35N6F3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTL35N6F3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 35A POWERFLAT
Series:
STripFET™ III
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±20V
Power Dissipation (Max):
5W (Ta), 80W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
PowerFlat™ (5x6)
1. How to order STL35N6F3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STL35N6F3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STL35N6F3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STL35N6F3.
7.How to contact us to get technical supports, such as STL35N6F3 pin diagram, STL35N6F3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STL35N6F3
Part Number STL35N6F3
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 5W (Ta), 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)