STMicroelectronics STP10N105K5
Part No.:
STP10N105K5
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP10N105K5.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1050V 6A TO220
Shipping
Inventory:913
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
MDmesh™ K5
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1050 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.3Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
545 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
130W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP10N105K5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP10N105K5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP10N105K5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP10N105K5.
Image STP10N105K5
Part Number STP10N105K5
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ K5
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1050 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) 30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 545 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 130W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)