STMicroelectronics STP12NK30Z
Part No.:
STP12NK30Z
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP12NK30Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 300V 9A TO220AB
Series:
SuperMESH™
Drain to Source Voltage (Vdss):
300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
400mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
35 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
670 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
90W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP12NK30Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP12NK30Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP12NK30Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP12NK30Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP12NK30Z pin diagram, STP12NK30Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP12NK30Z
Part Number STP12NK30Z
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)