STMicroelectronics STP12NM50FD
Part No.:
STP12NM50FD
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP12NM50FD.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 12A TO220AB
Series:
FDmesh™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
400mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
160W (Tc)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP12NM50FD on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP12NM50FD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP12NM50FD?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP12NM50FD.
Image STP12NM50FD
Part Number STP12NM50FD
Manufacturer STMicroelectronics
Series FDmesh™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)