STMicroelectronics STP140NF75
Part No.:
STP140NF75
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP140NF75.pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 120A TO220AB
Shipping
Inventory:412
Series:
STripFET™ III
Drain to Source Voltage (Vdss):
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.5mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
218 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
310W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP140NF75 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP140NF75 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP140NF75?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP140NF75.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP140NF75 pin diagram, STP140NF75 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP140NF75
Part Number STP140NF75
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 218 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)