STMicroelectronics STP15N65M5
Part No.:
STP15N65M5
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP15N65M5.pdf
Description:
MOSFET N CH 650V 11A TO220
Shipping
Inventory:980
Series:
MDmesh™ V
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
340mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
810 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP15N65M5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP15N65M5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP15N65M5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP15N65M5.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP15N65M5 pin diagram, STP15N65M5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP15N65M5
Part Number STP15N65M5
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 340mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 810 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)