STMicroelectronics STP16NK65Z
Part No.:
STP16NK65Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP16NK65Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 13A TO220AB
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SuperMESH™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
500mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
89 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2750 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
190W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP16NK65Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP16NK65Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP16NK65Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP16NK65Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP16NK65Z pin diagram, STP16NK65Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP16NK65Z
Part Number STP16NK65Z
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 6.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2750 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)