STMicroelectronics STP190N55LF3
Part No.:
STP190N55LF3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP190N55LF3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 55V 120A TO220-3
Shipping
Inventory:711
Series:
STripFET™
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.7mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
80 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6200 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
312W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP190N55LF3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP190N55LF3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP190N55LF3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP190N55LF3.
Image STP190N55LF3
Part Number STP190N55LF3
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.7mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)