STMicroelectronics STP19NB20
Part No.:
STP19NB20
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP19NB20.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 19A TO220AB
Series:
PowerMESH™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
180mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP19NB20 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP19NB20 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP19NB20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP19NB20.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP19NB20 pin diagram, STP19NB20 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP19NB20
Part Number STP19NB20
Manufacturer STMicroelectronics
Series PowerMESH™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)