STMicroelectronics STP200N6F3
Part No.:
STP200N6F3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP200N6F3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
Series:
STripFET™
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.9mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
100 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
330W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP200N6F3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP200N6F3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP200N6F3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP200N6F3.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP200N6F3 pin diagram, STP200N6F3 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP200N6F3
Part Number STP200N6F3
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 330W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)