STMicroelectronics STP200NF03
Part No.:
STP200NF03
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP200NF03.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 120A TO220AB
Shipping
Inventory:981
Series:
STripFET™ III
Product Status:
Not For New Designs
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.6mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
140 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4950 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
TO-220
1. How to order STP200NF03 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP200NF03 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP200NF03?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP200NF03.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP200NF03 pin diagram, STP200NF03 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP200NF03
Part Number STP200NF03
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ III
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4950 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)