STMicroelectronics STP2NK100Z
Part No.:
STP2NK100Z
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP2NK100Z.pdf
Description:
MOSFET N-CH 1000V 1.85A TO220AB
Shipping
Inventory:164
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SuperMESH™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.5Ohm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
16 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
499 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
70W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP2NK100Z on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP2NK100Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP2NK100Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP2NK100Z.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP2NK100Z pin diagram, STP2NK100Z datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP2NK100Z
Part Number STP2NK100Z
Manufacturer STMicroelectronics
Series SuperMESH™
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.85A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5Ohm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 499 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)