STMicroelectronics STP315N10F7
Part No.:
STP315N10F7
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP315N10F7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 180A TO220
Shipping
Inventory:778
Series:
DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.7mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
180 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
12800 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
315W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP315N10F7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP315N10F7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP315N10F7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP315N10F7.
Image STP315N10F7
Part Number STP315N10F7
Manufacturer STMicroelectronics
Series DeepGATE™, STripFET™ VII
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 180 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 315W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)