STMicroelectronics STP6N60M2
Part No.:
STP6N60M2
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP6N60M2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 4.5A TO220
Series:
MDmesh™ II Plus
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2Ohm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
232 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
60W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP6N60M2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP6N60M2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP6N60M2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP6N60M2.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP6N60M2 pin diagram, STP6N60M2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP6N60M2
Part Number STP6N60M2
Manufacturer STMicroelectronics
Series MDmesh™ II Plus
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 232 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)