STMicroelectronics STP76NF75
Part No.:
STP76NF75
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP76NF75.pdf
Description:
MOSFET N-CH 75V 80A TO220
Shipping
Inventory:987
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
160 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3700 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP76NF75 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP76NF75 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP76NF75?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP76NF75.
7.How to contact us to get technical supports, such as STP76NF75 pin diagram, STP76NF75 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STP76NF75
Part Number STP76NF75
Manufacturer STMicroelectronics
Series STripFET™ II
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)