STMicroelectronics STP80NF03L-04
Part No.:
STP80NF03L-04
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTP80NF03L-04.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 80A TO220AB
Series:
STripFET™ II
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
110 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5500 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
300W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STP80NF03L-04 on DeepFinds Electronics?
3. Are the STP80NF03L-04 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STP80NF03L-04?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STP80NF03L-04.
Image STP80NF03L STP80NF03L-04
Part Number STP80NF03L STP80NF03L-04
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series STripFET™ II STripFET™ II
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc) 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 40A, 10V 4.5mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 4.5 V 110 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500 pF @ 25 V 5500 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc) 300W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ) 175°C (TJ)