STMicroelectronics STPS10150CT
Part No.:
STPS10150CT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS10150CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 150V 5A TO-220
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS10150CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS10150CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS10150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS10150CT.
Image STPS10150CT
Part Number STPS10150CT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)