STMicroelectronics STPS10L25D
Part No.:
STPS10L25D
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS10L25D.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 25V 10A TO220AC
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
25 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
800 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS10L25D on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS10L25D price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS10L25D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS10L25D.
7.How to contact us to get technical supports, such as STPS10L25D pin diagram, STPS10L25D datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STPS10L25D
Part Number STPS10L25D
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 25 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 460 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 800 µA @ 25 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)