STMicroelectronics STPS10L40CT
Part No.:
STPS10L40CT
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS10L40CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 5A TO-220
Shipping
Inventory:937
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS10L40CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS10L40CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS10L40CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS10L40CT.
Image STPS10L40CT
Part Number STPS10L40CT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)