STMicroelectronics STPS10L60CG
Part No.:
STPS10L60CG
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS10L60CG.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 5A D2PAK
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
220 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
1. How to order STPS10L60CG on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS10L60CG price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS10L60CG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS10L60CG.
Image STPS10L60CG STPS10L60CG-TR
Part Number STPS10L60CG STPS10L60CG-TR
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tube Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 5 A 550 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 220 µA @ 60 V 220 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)