STMicroelectronics STPS16170CR
Part No.:
STPS16170CR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS16170CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 170V 8A I2PAK
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS16170CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS16170CR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS16170CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS16170CR.
Image STPS16170CR
Part Number STPS16170CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)