STMicroelectronics STPS16L40CT
Part No.:
STPS16L40CT
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS16L40CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 8A TO-220
Shipping
Inventory:855
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS16L40CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS16L40CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS16L40CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS16L40CT.
Image STPS16L40CT
Part Number STPS16L40CT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 700 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)