STMicroelectronics STPS1L30A
Part No.:
STPS1L30A
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS1L30A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
395 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS1L30A on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS1L30A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS1L30A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS1L30A.
7.How to contact us to get technical supports, such as STPS1L30A pin diagram, STPS1L30A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image STPS1L30A STPS1L30AFN
Part Number STPS1L30A STPS1L30AFN
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case DO-214AC, SMA DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 395 mV @ 1 A 395 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 30 V 200 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA) SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C