STMicroelectronics STPS1L40ZFY
Part No.:
STPS1L40ZFY
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS1L40ZFY.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
35 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order STPS1L40ZFY on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS1L40ZFY price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS1L40ZFY?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS1L40ZFY.
Image STPS1L40ZFY
Part Number STPS1L40ZFY
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOD-123F
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C