STMicroelectronics STPS20120CT
Part No.:
STPS20120CT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20120CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 120V 10A TO-220
Shipping
Inventory:474
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS20120CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20120CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20120CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20120CT.
Image STPS20120CT STPS20120CTN
Part Number STPS20120CT STPS20120CTN
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 10 A 920 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 120 V 10 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)