STMicroelectronics STPS20H100CT
Part No.:
STPS20H100CT
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20H100CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 10A TO-220
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS20H100CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20H100CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20H100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20H100CT.
Image STPS20H100CT
Part Number STPS20H100CT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 4.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)