STMicroelectronics STPS20M120STN
Part No.:
STPS20M120STN
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20M120STN.pdf
Description:
DIODE SCHOTT 120V 20A TO220AB
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
275 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
TO-220AB Narrow Leads
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS20M120STN on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20M120STN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20M120STN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20M120STN.
Image STPS20M120STN
Part Number STPS20M120STN
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 275 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB Narrow Leads
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)