STMicroelectronics STPS20S100CR
Part No.:
STPS20S100CR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20S100CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A I2PAK
Shipping
Inventory:244
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS20S100CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20S100CR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20S100CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20S100CR.
Image STPS20S100CR
Part Number STPS20S100CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)