STMicroelectronics STPS20SM100SFP
Part No.:
STPS20SM100SFP
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20SM100SFP.pdf
Description:
DIODE SCHOTT 100V 20A TO220FPAB
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
TO-220FPAB
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS20SM100SFP on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20SM100SFP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20SM100SFP?
Image STPS20SM100SFP
Part Number STPS20SM100SFP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220FPAB
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)