STMicroelectronics STPS20SM100SR
Part No.:
STPS20SM100SR
Category:
Single Diodes
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20SM100SR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 20A I2PAK
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
I2PAK
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order STPS20SM100SR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20SM100SR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20SM100SR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20SM100SR.
Image STPS20SM100SR
Part Number STPS20SM100SR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package I2PAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)