STMicroelectronics STPS20SM60CR
Part No.:
STPS20SM60CR
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20SM60CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 10A I2PAK
Shipping
Inventory:990
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
645 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS20SM60CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20SM60CR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20SM60CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20SM60CR.
Image STPS20SM60CR
Part Number STPS20SM60CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 645 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)