STMicroelectronics STPS20SM60CT
Part No.:
STPS20SM60CT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS20SM60CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 60V 10A TO-220
Shipping
Inventory:995
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
645 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order STPS20SM60CT on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS20SM60CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS20SM60CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS20SM60CT.
Image STPS20SM60CT
Part Number STPS20SM60CT
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 645 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)