STMicroelectronics STPS2H100UF
Part No.:
STPS2H100UF
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS2H100UF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMBFLAT
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMBflat
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
1. How to order STPS2H100UF on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS2H100UF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS2H100UF?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS2H100UF.
Image STPS2H100UF
Part Number STPS2H100UF
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMBflat
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)