STMicroelectronics STPS2L25AFN
Part No.:
STPS2L25AFN
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS2L25AFN.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 25V 2A SMAFLAT
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
25 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 µA @ 25 V
Supplier Device Package:
SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction:
150°C
1. How to order STPS2L25AFN on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS2L25AFN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS2L25AFN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS2L25AFN.
Image STPS2L25AFN
Part Number STPS2L25AFN
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 25 V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 90 µA @ 25 V
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMAflat Notch
Operating Temperature - Junction 150°C