STMicroelectronics STPS30L120CFP
Part No.:
STPS30L120CFP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30L120CFP.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 120V 15A TO220FP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
1. How to order STPS30L120CFP on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30L120CFP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30L120CFP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS30L120CFP.
Image STPS30L120CFP
Part Number STPS30L120CFP
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)