STMicroelectronics STPS30L120CR
Part No.:
STPS30L120CR
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSTPS30L120CR.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 120V 15A I2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
I2PAK
1. How to order STPS30L120CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the STPS30L120CR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of STPS30L120CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STPS30L120CR.
Image STPS30L120CR
Part Number STPS30L120CR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)